Answer:
25%
Step-by-step explanation:
Initial no of students = 16,000
Final no of students = 20,000
We need to find the percent increase in enrollment.
The increase in no of students = 20,000 - 16,000
= 4000
Percentage = (increase/initial no of students) × 100
[tex]\%=\dfrac{4000}{16000}\times 100\\\\=25\%[/tex]
Hence, the percent increase is 25%.