contestada

Two cars each have a mass of 1050 kg. If the gravitational force between
them is 2.27 x 10-7N, how far apart are they? G = 6.67 10-11 N:(m/kg)2
A. 21 m
B. 5.6 m
C. 33 m
D. 18 m
DUBMIT

Respuesta :

Answer: D.

Explanation:

d = ± √ G m 1 m 2 /F

 Because distance cannot be negative there it goes:

d = √ G m 1 m 2 /F

d = √ 6.67 ⋅ 10 − 11 ⋅ 1050 ⋅ 1050 2.27 ⋅ 10 − 7

d = √ 0.0000735 2.27 ⋅ 10 − 7  

d = √ 3239504.405

d ≈ 1799.86 m = 18m

ACCESS MORE
EDU ACCESS