deandrasilver12 deandrasilver12
  • 17-10-2016
  • Mathematics
contestada

at the local grocery store ,a 16-ounce bottle of apple juice costs$3.20 what is the cost of the apple juice

Respuesta :

annepoveromo annepoveromo
  • 17-10-2016
The cost of the bottle is $3.20 for a 16 oz bottle. You would take 3.20 and divide by 16. The answer is 20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

a principal wants to order enough notebooks for 624 students. The note books come in boxes of 28. how many boxes should he order?
I need help with 7,8,and 9 please it’s due tomorrow
Why don’t cells dissolve when they get wet?
E Evaluate the expression −8x + 5 − 2x − 4 + 5x when x = 2 before and after simplifying. Which method do you prefer? Explain.
A rectangular flower garden had a length that is 3 feet less than its width. The total area of the garden is 18 square feet. Find the length and the width of th
Read the excerpt from chapter 8 of The Travels of Marco Polo. Let us go on now to tell of a large city which forms part of the province of Aden but has a petty
PLEASE HELP ME! :) 1) Given: △KLM LM=12, m∠K=60°,m∠M=45° Find: Perimeter of △KLM. 2) Given: △MNO m∠M=45°, m∠O=30° MN=6 Find: NO, MO.
The 10th term of a sequence is 35. The term to term rule is add three work out the fifth term of the sequence. (Please provide an explanation)
PLEASE HELP ME I WILL RATE BRAINLIEST ANSWERBelinda wrote the following phrase to describe the movement of particles in a state of matter. "Marbles glide past o
For _____is the parked named? (A)who (B)whom (C)whomever (D)whoever