Respuesta :
In case of the first account or account A:
Amount earned = Principal (1 + Rate * Time)
= 5500( 1 + 0.055 * 4)
= 5500( 1 + 0.22)
= 5500 * 1.22
= 6710 dollars
Interest earned = 6810 - 5500
= 1210 dollars
In case of account B
First case:
Amount = Principal (1 + Rate * Time)
= 5500 ( 1 + 0.045 * 4)
= 5500 * 1.18
= 6490 dollars
Interest earned = 6490 - 5500
= 990 dollars
Second case:
Amount = Principal (1 + Rate * Time)
= 250 ( 1 + 0.045 * 1)
= 250 * 1.045
= 261.25 dollars
Total interest earned = 990 + 261.25
= 1251.25 dollars
Difference in interest earned = 1251.25 - 1210
= 41.25 dollars
f Aerial is planning on leaving the money in the account for 4 years and then withdrawing all funds, then account b is the better choice earning her $41.25 more. The correct option is option "C".
Amount earned = Principal (1 + Rate * Time)
= 5500( 1 + 0.055 * 4)
= 5500( 1 + 0.22)
= 5500 * 1.22
= 6710 dollars
Interest earned = 6810 - 5500
= 1210 dollars
In case of account B
First case:
Amount = Principal (1 + Rate * Time)
= 5500 ( 1 + 0.045 * 4)
= 5500 * 1.18
= 6490 dollars
Interest earned = 6490 - 5500
= 990 dollars
Second case:
Amount = Principal (1 + Rate * Time)
= 250 ( 1 + 0.045 * 1)
= 250 * 1.045
= 261.25 dollars
Total interest earned = 990 + 261.25
= 1251.25 dollars
Difference in interest earned = 1251.25 - 1210
= 41.25 dollars
f Aerial is planning on leaving the money in the account for 4 years and then withdrawing all funds, then account b is the better choice earning her $41.25 more. The correct option is option "C".
Answer:
The correct option is C.) $41.25
The better choice is Account B
Step-by-step explanation:
Principal = $5500 , Time = 4 years
Amount earned in Account A :
Rate = 5.5% = 0.055
Interest = Principal × Rate × Time
= 5500 × 0.055 × 4
= $1210
Amount earned = Principal + Interest
= 1210 + 5500
= $6710
In case of account B
First case :
Rate = 4.5% = 0.045
Interest = Principal × Rate × Time
= 5500 × 0.045 × 4
= $990
Amount earned = Principal + Interest
= 990 + 5500
= $6490
Second case :
Time = 1 year , Principal = $250
Interest = Principal × Rate × Time
= 250 × 0.045 × 1
= $11.25
Amount earned = Principal + Interest
= 250 + 11.25
= $261.25
Total amount earned through Account B = 6490 + 261.25
= $6751.25
Therefore, Amount earned in Account B is more as compared to amount earned through Account A
Amount which is earned more through Account B = 6751.25 - 6710
= $41.25
Hence, The correct option is C.) $41.25
Also, The better choice is Account B