Gustavo111 Gustavo111
  • 17-10-2016
  • Mathematics
contestada

monique bought 3 1/2 pounds of hamburgers for $14 . What was the cost per pound ?

Respuesta :

Rachel7224
Rachel7224 Rachel7224
  • 17-10-2016
You need to do 14 divided 3/12 which gives you the cost per pound
Answer Link
xXinfinitestarsXx
xXinfinitestarsXx xXinfinitestarsXx
  • 17-10-2016
The cost per pound is $4.

Divide 14 by 3 1/2 to get this result
Answer Link

Otras preguntas

gas bubbles forming thought out a liquid is called
Which statement(s) correctly compare the masses of protons, neutrons, and electrons?
A right triangle has an acute angle measure of 22°. Which two numbers represent the lengths of the legs of this triangle? 1 and 5 2 and 5 3 and 5 4 and 5
Distributive property of 68/4
Describe the shape of the data for German male adults, and explain how you came to that conclusion. Are there any outliers in the data?
Mr Webster is buying carpet for an exercise room in his basement the room will have an art of 230 square feet the width of the room is 12 1/2 what is the lengt
A widely used system for classifying individuals on the basis of lifestyle is
The phase of planned change in which change is stabilized is called: changing. refreezing. acting. unfreezing.
The british government levied taxes on the colonies in 1760s in order to
how is the genetic code present in dna transported from the nucleus to the cytoplasm of a cell