endthe
contestada

A 5-ounce can of tuna costs $0.90. A 12-ounce can of tuna costs $2.40. Which is the better buy?

Respuesta :

Answer:

To find out which one is the better buy we have to find out what the unit price of each one is.  To find a  unit price you divide the ounce by the cost.

Step-by-step explanation:

5/90=18 cents

12/240=5 cents

the 12 ounce can is less per ounce so the 12 ounce can is the better buy.

ACCESS MORE