abetu2008 abetu2008
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Emily spent $15 on a magazine and four
candy bars. If the magazine cost $3, then
how much was each candy bar?

Respuesta :

seangobin79 seangobin79
  • 02-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

$15 a magazine.

To calculate how much each candy bar was, you must do $15-$3 = $12

In total, she spent $12 on candy bars. Therefore you must do $12/4 candy bars= $3 a candy bar.

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

who over threw the nobles with the support of common people
(4a-5)+(3a+6) Adding polynomials
Estimate 49% of 162. Use mental math to calculate 49% of 162. ???
What is .725 as a fraction
(4a-5)+(3a+6) Adding polynomials
who over threw the nobles with the support of common people
Estimate 49% of 162. Use mental math to calculate 49% of 162. ???
if 10+3x-7x=6 what does x equal
What were the positive and negative effects of Egypt being imperialized by Britain.
who over threw the nobles with the support of common people