Mr. Cox owns a seafood market. His shrimp are on sale 3 pounds for $6.00. If Karen buts 10 pounds how much will she pay?
A. $30.00
B. $60.00
C. $20.00
D. $10.00
First, you need to calculate the unit price (per pound). $6.00/3lbs = $2.00/lb. Now, you multiply the unit price by the new amount. $2.00x10lbs = $20.00