MoeS56 MoeS56
  • 30-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 9 pound bag of brown rice cost 40. 32 what is the price per ounce

Respuesta :

tanishan838
tanishan838 tanishan838
  • 30-11-2020

Answer:

price per ounce: $4.48

Step-by-step explanation:

divide 40.32 by 9

Answer Link
AfricaChina AfricaChina
  • 30-11-2020

Answer:

0.28

Step-by-step explanation:

9 pound = 144 ounce

40.32 / 144 = 0.28

Answer Link

Otras preguntas

Which navy kept Gen. Cornwallis and his troops from escaping Yorktown? A. British B. Continental C. French D. Spanish
How does the carbon dioxide necessary for photosynthesis enter plants? a. through their roots b. through openings in the leaves called stomata c. the plants pro
what is the name of the group of welsh myths/legends
what is 18/21 in simplest form?
what are the functions of tokyo
what is 18/21 in simplest form?
Lipid is commonly found under the epidermis. Its function is to: Select one: a. act as cushioning b. serve as a primary energy source c. connect muscle to bone
Which of the following scenarios is not possible? Select one: a. A plant cell in a hypertonic solution bursts. b. A plant cell in an isotonic solution becomes f
The greenhouse effect is a result of A. consumption of fruits and vegetables that produce a biofuel. B. absorption and radiation of energy in the atmosphere. C.
what is v in terms of I and j when p1=(5,5 ) and p2 =(-3,-2)