Step-by-step explanation:
Price after discount = 122.80
Discount = 40.94
So, amount before discount = 122.80 + 40.94 = 163.74
[tex]decrease[/tex] [tex]in[/tex] [tex]price[/tex] = [tex]\frac{discount}{original price}[/tex] x 10
= [tex]\frac{40.94}{163.74} (100)[/tex]
= 0.25
= 0.25 x 100
= 25%