Respuesta :
Answer:
It would cost $6 per butterfly wing, which multiplied by 13, gives 78.
Step-by-step explanation:
Treat 1 yard of fabric like the fraction 4/4, if this 1 fabric is equal to $8, then 3/4 of the fabric will be $6. That is for one pair of butterfly wings, there's 13 of those so multiply $6 by 13. It's easier this way because we know how much 1 fabric costs, but we don't know what 3/4 of it does, so we treat 1 yard of fabric as the fraction 4/4. This way we can simplify in a relatively easier way.
Answer:
he will need 9.75 yards of fabric i got that from 3/4 x 13= 9.75.
it will cost 78 dollars to buy all the fabric to make the wings. 6x13=78
instead of using 3/4 per butterfly wing we round it to 4/4 that way instead of having to find the price of 3/4 you get the answer and just take 2 dollars for every wing
Step-by-step explanation: