At the school store the cost of three markers and two pencils is exactly $2.20 while the cost of four markers and six pencils is exactly $3.40. How much would it cost to buy 1 marker and 2 pencils?

Respuesta :

Answer:

[tex]\$0.92[/tex]

Step-by-step explanation:

Let cost of 1 marker be [tex]x[/tex] and 1 pencil be [tex]y[/tex]

From the question we get two equations

[tex]3x+2y=2.2\quad ...(i)[/tex]

[tex]4x+6y=3.4\quad ...(ii)[/tex]

Multiply the first equation by 3 [tex](i)\times3[/tex]

[tex]9x+6y=6.6\quad ...(iii)[/tex]

[tex]4x+6y=3.4\quad ...(iv)[/tex]

Subtracting the above equations [tex](iii)-(iv)[/tex] we get

[tex]5x=3.2\\\Rightarrow x=\dfrac{3.2}{5}\\\Rightarrow x=0.64[/tex]

[tex]4x+6y=3.4\\\Rightarrow y=\dfrac{3.4-4x}{6}=\dfrac{3.4-4\times 0.64}{6}\\\Rightarrow y=0.14[/tex]

One marker costs $0.64 and one pencil costs $0.14

Cost of 1 marker and 2 pencils is [tex]0.64+0.14\times 2=\$0.92[/tex].

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico