Answer:
[tex]\$0.92[/tex]
Step-by-step explanation:
Let cost of 1 marker be [tex]x[/tex] and 1 pencil be [tex]y[/tex]
From the question we get two equations
[tex]3x+2y=2.2\quad ...(i)[/tex]
[tex]4x+6y=3.4\quad ...(ii)[/tex]
Multiply the first equation by 3 [tex](i)\times3[/tex]
[tex]9x+6y=6.6\quad ...(iii)[/tex]
[tex]4x+6y=3.4\quad ...(iv)[/tex]
Subtracting the above equations [tex](iii)-(iv)[/tex] we get
[tex]5x=3.2\\\Rightarrow x=\dfrac{3.2}{5}\\\Rightarrow x=0.64[/tex]
[tex]4x+6y=3.4\\\Rightarrow y=\dfrac{3.4-4x}{6}=\dfrac{3.4-4\times 0.64}{6}\\\Rightarrow y=0.14[/tex]
One marker costs $0.64 and one pencil costs $0.14
Cost of 1 marker and 2 pencils is [tex]0.64+0.14\times 2=\$0.92[/tex].