Calculate the normal force and force applied of a box that has a mass of
50kg and that is moving rightward with an acceleration of 7.2m/s^2

Respuesta :

Heya!!

For calculate force, lets applicate second law of Newton:

                                                    [tex]\boxed{F=ma}[/tex]

                                                 Δ   Being   Δ

                                                 F = Force = ?

                                            m = Mass = 50 kg

                                        a = Aceleration = 7,2 m/s²

⇒ Let's replace according the formula:

[tex]\boxed{F= 50\ kg * 7,2 m/s^{2}}[/tex]

⇒ Resolving

[tex]\boxed{ F = 360\ N}[/tex]

Result:

The force is 360 Netwons.

Good Luck!!

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico