Respuesta :

8 home theaters are sold for each $ 500 spent on advertising

Advertising ($)     1,000 - $ 2,000 - $ 3,000

Home Theaters      16      -    32       -    48

16 home theaters are sold when the amount on advertising is $ 1,000

32 home theaters are sold when the amount on advertising is $ 2,000

48 home theaters are sold when the amount on advertising is $ 3,000

X would = The number of home theaters that are sold when the amout of advertising is $500

16/1,000 = x/500

1,000x = 500 *16

1,000x = 8,000

x = 8,000/1,000

X=8

Answer:

The person is correct

Step-by-step explanation:

have A great day!

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS