Respuesta :

Answer:

U = 18,785 J

Explanation:

Elastic Energy

Elastic energy is energy stored in an object due to a force that temporarily changes its shape, such as shrinking or stretching.

The elastic energy can be calculated as follows:

[tex]\displaystyle U=\frac{1}{2}k(\Delta x)^2[/tex]

Where k is the spring constant, and \Delta x is the change in the size of the spring.

The bungee cord stretches \Delta x =17 m, and k=130 N/m, thus:

[tex]\displaystyle U=\frac{1}{2}130(17)^2[/tex]

U = 18,785 J

ACCESS MORE
EDU ACCESS