Answer: See explanation
Step-by-step explanation:
1. Jun needs to review for the entrance exam with his remaining 5 3/5 hours fo the 7 subjects. how long will he spend for each subject?
The time spent on each subject will be the remaining hours left divided by 7. This will be:
= 5 3/5 ÷ 7
= 28/5 ÷ 7
= 28/5 × 1/7
= 28/35 = 4/5 hours
Since 60 minutes make one hour
4/5 hours = 4/5 × 60 = 48 minutes
2.Mar purchased 6 3/4 meters of wall paper for the boxes he will cover. if each box needs 2 1/4 meters, how many boxes will get covered?
This will be:
= 6 3/4 ÷ 2 1/4
= 27/4 ÷ 9/4
= 27/4 × 4/9
= 3 boxes
3.Joana has 12 1/4 meters of ribbon, joy has 3meters ribbon shorter than joana. they split the ribbon to have the an equal length of ribbon. how long is each.
Joana ribbon = 12 1/4 meters
Joy's ribbon = 12 1/4 - 3 = 9 1/4 meters
We then add both length of ribbons and divide by 2. This will be:
= 12 1/4 + 9 1/4
= 21 1/2 meters
= 21 1/2 meters ÷ 2
= 43/2 ÷ 2
= 43/2 × 1/2
= 43/4
= 10 3/4 meters