frankyascenco frankyascenco
  • 30-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 16 ounce bag of cereal cost $2.88 what is the cost per ounce

Respuesta :

kjmccrea11 kjmccrea11
  • 30-11-2020

Answer:

the answer is 0.18 because you just dived the 2.88 by 16 and you get your answer

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following songs asks parents not to criticize what they can't understand? A. "The Times They Are A-Changin'" B. "Respect" C. "What's Going
What two hormones are the backbone to stress response?
What 4 structure will urine flow through to exit the body?
Is it hyperbole paradox or symbolism or irony
I lived here in 1972I want to know about Rio Mar,and the Fishing options.I also want to be able to talk to the ladies.
A landscaper is planting a row of 10 shrubs along the walkway shown below. There must be one shrub at the very beginning and one shrub at the very end, and the
Two students took a test. one of them scored 9 points higher than the other and his score was 56% of the sum of their scores. a score is between the value of 0
A bag contains 25 marbles, some blue and some green. The ratio of blue marbles to green ones is 3:2 how many green marbles are there?
Please help please please please help
Which of the following transactions would qualify as an "arm's length transaction"?