Answer:
5778.1931
Explanation:
Given that:
Mass (M) = 5.98 x 10^24 kg
Radius (r) = 6.96 x 10^6 m
Gravitational constant (G) = 6.67 * 10^-11
Using the relation:
T² / R³ = 4π² / GM
Where T = period of orbit
T = 2π√(R³ /GM)
T = 2π√((6.96 x 10^6)³) /(6.67 * 10^-11) * (5.98 x 10^24)
T = 2π√((3.37153 * 10^20) / (39.866 * 10^13))
T = 2π √845715.64
T = 2π * 919.62799
T = 5778.1931