Answer:
Raven
The variable overhead rate variance is:
$12,940.20
Explanation:
Standard variable overhead rate = $25 per hour
Variable overhead cost = $217,700
Direct labor hours = 8,190
Units produced = 300
Actual variable overhead rate = $217,700/8,190 = $26.58 per hour
Variable overhead rate variance = ($26.58 - $25) * 8,190
= $12,940.20
b) The variable overhead rate variance is the difference between the actual variable manufacturing overhead incurred by Raven and the standard variable overhead that was expected, based on the actual number of hours worked.