target debt-equity ratio of .40. Its cost of equity is 11.8 percent and its cost of debt is 6.5 percent. If the tax rate is 21 percent, what is the company’s WACC?

Respuesta :

Answer:

9.90%

Explanation:

Debt-equity=debt/equity=0.40( debt=0.40 while equity is  1 since 0.40/1=0.40)

weight of debt=0.40/(0.40+1)=28.57%

weight of equity=1/(0.40+1)=71.43%

cost of equity=11.80%

cost of debt=6.50%

tax rate=21%

WACC=(weight of equity*cost of equity)+(weight of debt*cost of debt)*(1-tax rate)

WACC=(71.43% *11.80%)+(28.57%*6.50%)*(1-21%)

WACC=9.90%

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico