Answer:
6/7 kg
Explanation:
We are given:
Mass of the object (m) = 14 kg
Force applied (F) = 12 N
Acceleration of the Object:
From newton's second law of motion, we know that:
F = ma
Replacing the variable with the given values
12 = 14 * m
m = 12 / 14 [dividing both sides by 14]
m = 6/7 kg
Hence, the Object has a mass of 6/7 kg