saintdege saintdege
  • 29-11-2020
  • Mathematics
contestada

A six pack of Coca Cola costs $3.55. What is the unit rate?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 29-11-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

O.5917

Should be ur answer

Answer Link
svaldeben2012
svaldeben2012 svaldeben2012
  • 29-11-2020

Answer:

59 cents

Step-by-step explanation:

When finding the unit rate, you need to end up finding what is the price for one product (basically a fraction with one on the bottom) to find this I just did 3.55 / 6 which gave me 59 cents, the price of one coca cola bottle.

Answer Link

Otras preguntas

Why was the new kingdom a unique period in ancient Egypt's history
Which ruler was determined to defeat Greece and make Persia the dominant force in the region? A. Solon B. Darius C. Leonidas D. Miltiades
What was an important concern for the Founding Fathers when drafting the Articles of Confederation? a: avoiding tyranny of a powerful central government b: gran
solve this equation -0.3=0.2x
how many square meters of tile are needed to tile the sides and bottom of the swimming pool that's 25 by 20
What occurs any time an object speeds up, slows down, or changes directions
One of the factors affecting density
The French settled Quebec in the 17th century primarily to obtain which economic resource? A.gold B.beaver fur C.lumber D.tobacco
Solve each equation for the given variable: 2)-6n-2n=16
Which of the following best explains why trade among the colonies flourished? The different regions specialized in different crops. The colonies had developed l