A company's income before interest expense and income taxes is $575,000 and its interest expense is $145,000. Its times interest earned ratio is:__________.a. 0.25 b. 2.73 c. 0.99 d. 3.72

Respuesta :

Answer:

3.96

Explanation:

A company's Time Interest Earned ratio shows us its ability to pay its debts.

The income before expenses is given as: $575000

The interest expenses = $145000

The question wants us to find time interest earned ratio. We get this by:

Company's initial income/interest expenses

= $575,000/$145,000

= 3.96

This is the correct answer to the question. The right answer was not listed in the options.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico