An automotive fuel has a molar composition of 85% ethanol (C2H5OH) and 15% octane (C8H18). For complete combustion in air, determine: (a) the molar air-fuel ratio and air-fuel ratio by mass. (b) the lower heating value, in kJ per kmol of fuel and in kJ per kg of fuel.(c) the higher heating value, in kJ per kmol of fuel and in kJ per kg of fuel. (d) the dew point temperature of the combustion products at 1 atm, in °C. Consider a reference temperature and pressure of 25°C, 1 atm.

Respuesta :

Answer:

a) 1

b) 1813.96 MJ/kmol

c) 32.43 MJ/kg ,  1980.39 MJ/Kmol

Explanation:

molar mass of  ethanol (C2H5OH) = 46 g/mol

molar mass of   octane (C8H18) = 114 g/mol

therefore the moles of ethanol and octane

ethanol =  0.85 / 46

octane = 0.15 / 114

a) determine the molar air-fuel ratio and air-fuel ratio by mass

attached below

mass of air / mass of fuel = 12.17 / 1 = 12.17

b ) Determine the lower heating value

LHV  of  ( C2H5OH) = 26.8 * 46 = 1232.8 MJ/kmol

LHV  of (C8H18). = 44.8 mj/kg * 114 kg/kmol = 5107.2 MJ/Kmol

LHV ( MJ/kmol)  for fuel mixture = 0.85 * 1232.8 + 0.15 * 5107.2 = 1813.96 MJ/kmol

c) Determine higher heating value  ( HHV )

HHV of (C2H5OH) = 29.7 * 46 = 1366.2 MJ/kmol

HHV of C8H18 = 47.9 MJ/kg * 114 = 5460.6 MJ/kmol

HHV  in MJ/kg  = 0.85 * 29.7 + 0.15 * 47.9  = 32.43 MJ/kg

HHV in  MJ /kmol  =  0.85 * 1366.2 + 0.15 * 5460.8 = 1980.39 MJ/Kmol

Ver imagen batolisis
ACCESS MORE
EDU ACCESS