A 0.54 kg bullfrog is sitting at rest on a level log. How large is the normal force of the log on the bullfrog?

Respuesta :

Answer:

5.3N

Explanation:

Step one:

given data

mass of bullfrog= 0.54kg

Step two:

Required

The force F in Newton

From newton first law

F=mg

The acceleration due to gravity acting on the frog is 9.81m/s^2

hence

F=0.54*9.81

F=5.3N

The normal force is 5.3N

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico