Respuesta :

Answer:

39.27 cm²

Step-by-step explanation:

area of semi circle = π r² / 2

where r = 10/2 = 5 cm

area = π (5)² / 2

        = 39.27 cm²

Answer:

39.3 cm2

Step-by-step explanation:

diameter=radius/2= 10/2 = 5

area of semicircle=pi(r^2) / 2

=pi(5^2) / 2

=39.26...

=39.3

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico