Respuesta :
Explanation:
Step one:
given data
mass of red cart m1=0.5kg
initial velocity u1 of red cart=50cm/s
mass of blue cart m2=0.5kg
initial velocity u2 of blue cart= 0cm/s
final velocity v2 of blue cart= 40cm/s
final velocity v1 of red cart= 10cm/s
Step two:
Momentum values red cart before and after the collision.
Before collision
P1=m1u1
P1=0.5*50
P1=25kg•cm/s
After collision
P2=m1v1
P2=0.5*10
P2=5kg•cm/s
Change in momentum= P1-P2=25-5= 20kg•cm/s
Momentum values blue cart before and after the collision.
Before collision
P1=m1u1
P1=0.5*0
P1=0 kg•cm/s
After collision
P2=m1v1
P2=0.5*40
P2=20kg•cm/s
Change in momentum= P1-P2=0-20= -20kg•cm/s
The total momentum of the system of the carts before collision is 25 kgcm/s.
The total momentum of the system of the carts after collision is 25 kgcm/s.
The change in momentum of the red cart is -20 kgcm/s.
The change in momentum of the blue cart is 20 kgcm/s.
The given parameters;
- mass of the red cart, m₁ = 0.5 kg
- initial speed of the red cart, u₁ = 50 cm/s
- mass of the blue cart, m₂ = 0.5 kg
- initial velocity of the blue cart, u₂ = 0
- final velocity of the blue cart, v₂ = 40 cm/s
- final velocity of the red cart, v₁ = 10 cm/s
The momentum of the red cart before collision is calculated as follows;
[tex]P_r_1 = m_1u_1\\\\P_r_1 = 0.5 \times 50\\\\P_r_1 = 25 \ kgcm/s[/tex]
The momentum of the blue cart before collision is calculates as follows;
[tex]P_b_1 = m_2 u_2\\\\P_b_1 = 0.5 \times 0\\\\P_b_1 = 0 \ kgcm/s[/tex]
The momentum of the red cart after collision is calculated as follows;
[tex]P_r_2 = 0.5 \times 10\\\\Pr_2 = 5 \ kgcm/s[/tex]
The momentum of the blue cart after collision is calculated as follows;
[tex]P_2b_2 = 0.5 \times 40\\\\P_2b_2 = 20 \ kgcm/s[/tex]
The total momentum of the system before and after collision is calculated as follows;
[tex]P_1 = 25 \ kgcm/s \ + \ 0 = 25 \ kgcm/s\\\\P_2 = 5 \ kgcm/s \ + \ 20 \ kgcm/s = \ 25 \ kgcm/s[/tex]
The change in momentum of the red cart is calculated as follows;
[tex]\Delta P_r = Pr_2 - Pr_1\\\\\Delta P_r = 5 - 25 = - 20 \ kgcm/s[/tex]
The change in momentum of the blue cart is calculated as follows;
[tex]\Delta P_b = P_b_ 2 - P_b_1\\\\\Delta P_b = 20 - 0 \ = \ 20 \ kgcm/s[/tex]
Learn more about conservation of momentum here: https://brainly.com/question/16636313