An electron and a proton have charges of an equal magnitude but opposite sign of 1.60 x 10^-19 C. If the electron and proton in a hydrogen atom are separated by a distance of 4.20 x10^-11 m, what are the magnitude and direction of the electrostatic force exerted on the electron by the proton?

Respuesta :

Answer:

i. F =  1.3 x [tex]10^{-7}[/tex] N

ii. The direction of the force of attraction exerted by the proton on the electron is towards the itself (i.e a pull).

Explanation:

Since the given charges are opposite, then the force of attraction is experienced. The force of attraction between the two charges can be determined by:

F = [tex]\frac{kq_{1} q_{2} }{d^{2} }[/tex]

where F is the force, k is the constant, [tex]q_{1}[/tex] is the charge of the electron, [tex]q_{2}[/tex] is the charge on the proton, and d is the distance between them.

So that; k = 9.0 x [tex]10^{9}[/tex] N[tex]m^{2}[/tex][tex]C^{-2}[/tex] , [tex]q_{1}[/tex] = 1.6 x [tex]10^{-19}[/tex] C, [tex]q_{2}[/tex] = 1.6 x

Thus,

F = [tex]\frac{9.0*10^{9}*1.6*10^{-19}*1.6*10^{-19} }{(4.2*10^{-11}) ^{2} }[/tex]

  = [tex]\frac{2.304*10^{-28} }{1.764*10^{-21} }[/tex]

  = 1.3061 x [tex]10^{-7}[/tex]

F = 1.3 x [tex]10^{-7}[/tex] N

The force between the charges is 1.3 x [tex]10^{-7}[/tex] N.

ii. The direction of the force of attraction exerted by the proton on the electron is towards the itself.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico