contestada

Aluminum wire with a diameter of 0.8650 mm is wound onto a spool. The wire is insulated, but you have access to both ends. The resistivity of aluminum at 20.0 °C is 2.65 x 10^-8 Ω-m. You measure the resistance of the wire at that temperature, and it is 2.48 Ω. What is the length of the wire?

a. 8.10 x 10^4 m
b. 22.0 m
c. 5.68 m
d. 0.111 m
e. 55.0 m

Respuesta :

Answer:

e. 55.0 m

Explanation:

Given;

diameter of the aluminum wire, d = 0.865 mm

radius of the wire, r = d/2 = 0.4325 mm = 0.4325 x 10⁻³ m

resistivity of the wire, ρ = 2.65 x 10⁻⁸ Ω-m

resistance of the wire, R = 2.48 Ω

The resistance of a wire is given by;

[tex]R = \frac{\rho \ L}{A} \\\\[/tex]

where;

L is length of the wire

A is area of the wire = πr² = π(0.4325 x 10⁻³ )² = 5.877 x 10⁻⁷ m²

Substitute the givens and solve for L,

[tex]L = \frac{RA}{\rho} \\\\L = \frac{(2.48)(5.877*10^{-7})}{2.65*10^{-8}}\\\\L = 55.0 \ m[/tex]

Therefore, the length of the wire is 55.0 m

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico