Respuesta :
Complete Question
The proportion of adult women in the United States is 51% (p=0.51).What is the probability that a random sample of 400 U.S. youth will provide a sample proportion (p¯) that is within 0.03 of the population proportion (p)?
Answer:
The probability is [tex]P( 0.48 < p < 0.54 ) = 0.77[/tex] or [tex]P( 0.48 < p < 0.54 ) = 77\%[/tex]
Step-by-step explanation:
From the question we are told that
The sample size is n = 400
The population proportion is p = 0.51
Generally the standard deviation of this sampling distribution is mathematically represented as
[tex]\sigma = \sqrt{\frac{p(1-p)}{n} }[/tex]
=> [tex]\sigma = \sqrt{\frac{0.51(1-0.51)}{400} }[/tex]
=> [tex]\sigma = 0.02499[/tex]
Generally the lower limit for the range of the population proportion within 0.03 is
[tex]a = p - 0.03[/tex]
=>[tex]a = 0.51 - 0.03[/tex]
=>[tex]a = 0.48[/tex]
Generally the upper limit for the range of the population proportion within 0.03 is
[tex]b = p + 0.03[/tex]
=>[tex]a = 0.51 + 0.03[/tex]
=>[tex]a = 0.54[/tex]
Generally the probability that a random sample of 400 U.S. youth will provide a sample proportion (p¯) that is within 0.03 of the population proportion (p) is mathematically represented as
[tex]P( a < p < b) = P( \frac{a - p }{\sigma } < \frac{\^ p - p }{\sigma} < \frac{b - p}{\sigma } )[/tex]
=> [tex]P( 0.48 < p < 0.54 ) = P( \frac{0.48 - 0.51 }{0.02499 } < \frac{\^ p - p }{\sigma} < \frac{0.54 - 0.51}{0.02499 } )[/tex]
[tex]\frac{\^ p -p }{\sigma } = Z (The \ standardized \ value\ of \ \^ p )[/tex]
=> [tex]P( 0.48 < p < 0.54 ) = P( -1.2 < Z < 1.2 )[/tex]
=> [tex]P( 0.48 < p < 0.54 ) = P( Z < 1.2) - P(Z < -1.2 )[/tex]
From the z table the area under the normal curve to the left corresponding to 1.2 and -1.2 is
[tex]P( Z < 1.2) =0.88493[/tex]
and
[tex]P( Z < -1.2) =0.11507[/tex]
So
[tex]P( 0.48 < p < 0.54 ) = 0.88493 - 0.11507[/tex]
=> [tex]P( 0.48 < p < 0.54 ) = 0.77[/tex]