A bus covers 270 km distance in 6hrs i) Find the speed of the bus in the km/per hr ii) how many kilometer does it travel in 9hrs at the same speed? (Unitary method)​

Respuesta :

Answer:

Distance=Speed×Time

When speed is 40 kmph

Distance traveled by car =40×9

                                         =360 km

When speed is 60 kmph

Time taken to complete the journey =  

60

360

​  

 

                                                            =6 hours

anya04

Answer:

270 ÷ 6 = 45

45 x 6 = 270

45 x 9 = 405

The answer is 405

Hope it helped❤️

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico