Respuesta :

Answer:

The inner surface area of a hemispherical bowl will be: 1923.25 cm²

Step-by-step explanation:

Given

d = 35 cm

as

[tex]r=\frac{d}{2}[/tex]

  [tex]=\frac{35}{2}[/tex]

   [tex]= 17.5[/tex] cm

The inner surface area of a hemispherical bowl = 2πr²

[tex]=2\times 3.14\times \left(17.5\right)^2[/tex]

[tex]=6.28\:\times \:17.5^2[/tex]

[tex]=1923.25[/tex]

Hence, the inner surface area of a hemispherical bowl will be: 1923.25 cm²

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico