Respuesta :

Answer:

[tex]\boxed {\boxed {\sf 750 \ meters}}[/tex]

Explanation:

Distance can be found by multiplying the speed by the time.

[tex]d=s*t[/tex]

The speed is 25 meters per second. The time is 30 seconds.

[tex]s=25 \ m/s \\t= 30 \ s[/tex]

Substitute the values into the formula.

[tex]d=25 \ m/s * 30 \ s[/tex]

Multiply. Note the seconds, or "s" will cancel each other out.

[tex]d= 25 \ m * 30[/tex]

[tex]d= 750 \ m[/tex]

The football player ran 750 meters.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico