A cyclist is riding his bike up a mountain trail. When he starts up the trail, he is going 8 m/s. As the trail gets steeper, he slows to 3 m/s in 1 minute. What is the cyclist’s acceleration?

Respuesta :

Answer:

[tex]\boxed {\boxed {\sf a\approx -0.08 \ m/s^2}}[/tex]

Explanation:

Acceleration can be found by dividing the change in velocity by the time.

[tex]a=\frac{v_f-v_i}{t}[/tex]

The final velocity is 3 meters per second. The initial velocity is 8 meters per second.

We need to convert the time to seconds.

  • t= 1 minute
  • 60 seconds = 1 minute
  • t=60 seconds

So, we know that:

[tex]v_f=3 \ m/s \\v_i= 8 \ m/s\\t= 60 \ s[/tex]

Substitute the values into the formula.

[tex]a=\frac{3 \ m/s - 8 \ m/s}{60 \ s}[/tex]

Solve the numerator.

  • 3 m/s - 8 m/s = -5 m/s

[tex]a=\frac{-5 \ m/s}{60 \ s}[/tex]

Divide.

[tex]a=-0.0833333333 \ m/s/s[/tex]

Let's round to the nearest hundredth.

The 3 in the thousandth place tells us to leave the 8 in the hundredth place.

[tex]a\approx -0.08 \ m/s^2[/tex]

The cyclist's acceleration is about [tex]\boxed {-0.08 m/s^2}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico