A grocery store is offering a sale on bread and soup. Khalil buys four cans of soup and
three loaves of bread for $11.67. Ronda buys eight cans of soup and one loaf of bread for $12.89.
Homework. Help
a. Write equations for both Khalil's and Ronda's purchases.
b. Solve the system to find the price of one can of soup and the price of one loaf of bread

Respuesta :

Answer:

a) cblo

2)$3.44

Step-by-step explanation:

4 cans and 3 loaves=11.67

8 cans and 1 loaf= 12.89.

Set up equation:

x=cans

y=loaves

[tex]4x+3y=11.67\\8x+y=12.89[/tex] This is the answer for question A.

Multiply eq1 by 2:

[tex]8x+6y=23.34[/tex]

Subtract eq3 by eq2:

[tex]5y=10.45\\y=2.09[/tex]

Substitute:

[tex]8x+2.09=12.89\\8x=10.8\\x=1.35[/tex]

One can of soup and one loaf of bread=

[tex]1.35+2.09 or 3.44[/tex]

So:

[tex]$3.44[/tex]

Hope this helps :D Please hit the crown if u can !!

a. The equation should be

4x + 3y = $11.67

8x + y = $12.89

b. The price of one can of soup and the price of one loaf of bread is $1.355 and $2.09

  • The calculation is as follows:

here we assume the soup be x and bread be y

So, the equations are

4x + 3y = $11.67 .........(1)

8x + y = $12.89.........(2)

Here we need to multiply by 2 in equation 1

8x + 6x = $23.34

8x + y = $12.89

5y = $10.45

y = $2.09

Now x should be

8($2.09) + y = $12.89

x = $1.355

Learn more: https://brainly.com/question/4804019?referrer=searchResults

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico