It takes 333.3 s for Oxygen to diffuses
Graham's law: the rate of effusion of a gas is inversely proportional to the square root of its molar masses or
the effusion rates of two gases = the square root of the inverse of their molar masses:
[tex]\rm \dfrac{r_1}{r_2}=\sqrt{\dfrac{M_2}{M_1} }[/tex]
or
[tex]\rm M_1\times r_1^2=M_2\times r_2^2[/tex]
r₁ H₂ = 300 cm³/50 s=6 cm³/s
M₁ H₂ = 2 g/mol
M₂ O₂ = 32 g/mol
[tex]\tt 2\times 6^2=32\times r_2^2\\\\r_2^2=\dfrac{2\times 6^2}{32}=2.25\rightarrow r_2=1.5[/tex]
the diffusion time of Oxygen :
[tex]\tt r_2=\dfrac{V}{t}\\\\t=\dfrac{V}{r_2}=\dfrac{500~cm^3}{1.5~cm^3/s}=333.3~s[/tex]