Respuesta :

Answer:

The momentum of the car is 3190.74 kgm/s

Explanation:

Given;

weight of the car, w = 1,356 N

velocity of the car, v = 83 km/h = 23.06 m/s

The mass of the car is given by;

m = w/g

where;

g is acceleration due to gravity = 9.8 m/s²

m = 1356 / 9.8

m = 138.367 kg

The momentum of this car is given by;

P = mv

P = (138.367 x 23.06)

P = 3190.74 kgm/s

Therefore, the momentum of the car is 3190.74 kgm/s

ACCESS MORE
EDU ACCESS