Answer:
[tex]v=6.7\times 10^9\ mi/hr[/tex]
Explanation:
Given that,
The speed of light is 3×10⁸ m/s
We need to convert it into mi/hr.
Since, 1 mile = 1610 m
1 hour = 3600 s
So,
[tex]v=3\times 10^8\ \dfrac{m}{s}\\\\=3\times 10^8\ \dfrac{\dfrac{1}{1610}\ \text{miles}}{\dfrac{1}{3600}\ s}\\\\=6.7\times 10^9\ mi/hr[/tex]
So, the required speed of light is [tex]6.7\times 10^9\ mi/hr[/tex].