1. A physician ordered 2.0 milligrams tetracycline to be given to a patient. If the tetracycline was available as 0.75 mg/mL of solution, how many milliliters would you give to the patient

Respuesta :

Answer:

2.67 mL

Explanation:

The following data were obtained from the question:

Mass of tetracycline = 2 mg

Density of tetracycline = 0.75 mg/mL

Volume of tetracycline =?

We can obtain the volume of the tetracycline that should be given to the patient by applying the following equation:

Density = mass /volume

0.75 = 2 / volume

Cross multiply

0.75 × Volume = 2

Divide both side by 0.75

Volume = 2/0.75

Volume = 2.67 mL

Therefore, the volume of the tetracycline that should be given to the patient is 2.67 mL

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico