Answer:
0.7142857
Step-by-step explanation:
Let wholesale price = x
Retail price = 40% Markup of wholesale price
Retail price = (100 + 40)% of x
Retail price = 140% of x
Retail price = 140/100 * x
Retail price = 1.4x
Hence,
Wholesale price / retail price
x / 1.4x
= 0.7142857
Hence, wholesale price is 0.7142857 of the retailer price