A pediatrician prescribes an infant patient 2.5 mL of Vistaril bid for 10 days. The label

on the medication indicates that the bottle contains 25mg/5mL of the oral suspension.

How many teaspoons full should the infant receive daily?

Respuesta :

Answer: 1 teaspoon

Step-by-step explanation:

The calculation on the number of teaspoons full that the infant should receive daily should be:

Ordered dose = 2.5 ml bid and this should be given twice a day.

Since it's take twice, the total dose for the day will be:

= 2.5 × 2

= 5.0ml

Since 1 teaspoon is equal to 5ml, it means that the teaspoon that the infant should receive daily is 1 teaspoon.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico