Answer:
Deal
Explanation:
Amount of cash left in the 5 Suitcase = $1 , $30000, $100000, $300000, $750000
The probability of selecting each bad is equal and it is 1/5
Thus, the expected value of prize = 0.2(1+30000+100000+300000+750000)
= 0.2 * 1180001
= $236,000.2 0
Since the bank is offering amount of $250,000 which is greater than the expected value, then it is considered as a deal.