Answer:
2.29 inches/hour
Step-by-step explanation:
Given that the candle burns at a constant rate.
After time 2.7 hours, candle was 14.3 inches tall.
After time 7.1 hours, candle was 4.2 inches tall.
To find:
The constant rate at which the candle burn.
Solution:
Let the length be represented by [tex]l[/tex] and time be represented by [tex]t[/tex].
Let the constant rate be [tex]m[/tex].
and the initial length be [tex]L.[/tex]
The equation can be written as:
[tex]l =mt+L[/tex]
At [tex]t[/tex] = 2.7 hours , [tex]l[/tex] = 14.3 inches
[tex]14.3 =2.7m+L ..... (1)[/tex]
At [tex]t[/tex] = 7.1 hours , [tex]l[/tex] = 4.2 inches
[tex]4.2 =7.1m+L ..... (2)[/tex]
Equation (1) minus (2):
[tex]10.1=-4.4m\\\Rightarrow m = - 2.29\ inches/hour[/tex]
The candle burns at the rate of 2.29 inches/hour.