Respuesta :
Answer:
[tex]2.89\ \text{s}[/tex]
0.11 seconds
[tex]37.4\ \text{m}[/tex]
Step-by-step explanation:
[tex]t_1[/tex] = Time taken by the pebble to hit the water
[tex]t_2[/tex] = Time taken by the sound to travel to the observer
[tex]t_1+t_2[/tex] = Time taken by the observer to listen to the splash after stone is thrown = 3 s
[tex]t_1=3-t_2[/tex]
a = g = Acceleration due to gravity = [tex]9.81\ \text{m/s}^2[/tex]
[tex]u_s[/tex] = Speed of sound = 340 m/s
The distance traveled by the pebble
[tex]s=ut+\dfrac{1}{2}at_1^2\\\Rightarrow s=0+\dfrac{1}{2}\times9.81(3-t_2)^2\\\Rightarrow s=4.905(9+t_2^2-6t_2^2)[/tex]
Distance traveled by the sound
[tex]s=u_st\\\Rightarrow s=340\times t_2[/tex]
The distance traveled by the sound and the pebble is equal
[tex]4.905(9+t_2^2-6t_2)=340\times t_2\\\Rightarrow 9+t_2^2-6t_2=\dfrac{340}{4.905}t_2\\\Rightarrow 9+t_2^2-6t_2=69.32t_2\\\Rightarrow t_2^2-75.32t_2+9=0\\\Rightarrow t_2=\frac{-\left(-75.32\right)\pm \sqrt{\left(-75.32\right)^2-4\times \:1\times \:9}}{2\times \:1}\\\Rightarrow t_2=75.2,0.11[/tex]
Since [tex]t_1+t_2=3[/tex] the value of [tex]t_2[/tex] cannot be greater than 3.
So, time taken by the sound to reach the observer is 0.11 seconds.
Time taken by the pebble to hit the water is [tex]t_1=3-t_2=3-0.11=2.89\ \text{s}[/tex]
Depth of the well is [tex]s=340t_2=340\times 0.11=37.4\ \text{m}[/tex]