PLEASE HELP ME

An alloy is a mixture of metals.Suppose that a certain alloy is made by mixing 70 grams of an alloy that contains 12% copper with 90 grams of pure copper.

Answer the questions below. Do not do any rounding.

(a) How many grams of copper are in the resulting mixture?

Il grams

(b) What percentage of the resulting mixture is copper?

Respuesta :

Answer:

(a) How many grams of copper are in the resulting mixture?

= 160 grams

(b) What percentage of the resulting mixture is copper?

= 61.5%

Step-by-step explanation:

(a) How many grams of copper are in the resulting mixture?

From the question: Suppose that a certain alloy is made by mixing 70 grams of an alloy that contains 12% copper with 90 grams of pure copper.

The number of grams of copper in the resulting mixture = 70 grams + 90 grams = 160 grams

(b) What percentage of the resulting mixture is copper?

70 grams of an alloy that contains 12% copper = 70 × 12%

= 70 grams × 0.12

= 8.4 grams

The number of grams of copper in the resulting mixture = 160 grams

The percentage of the resulting mixture that is copper is

=( 8.4 grams + 90 grams of pure copper/160) × 100

= 98.4/160 × 100

= 61.5%

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico