A carnival ride consists of four circular cars - a b c d - each of which spins about at its center point The center points of cars a and b are attached by a straight beam as are the center points of c and d The 2 beams are attached at their midpoints by a rotating arm. A plan for the ride uses coordinate plane in which each unit represents one meter. In the plan, the center of car A (-6,-1) and B (-2,-3) and C (3,4) and D (5,0). Each car has a 3m diameter

Respuesta :

Answer:

Hello your question is incomplete attached below  is the complete question

Answer : The shape of the fence will be a circle

              dimensions of the fence are : radius = 6.5 meters

Step-by-step explanation:

First we calculate the length of the different arms

AB = [tex]\sqrt{(-2+6)^2 + (-3+1)^2}[/tex]

     ≈ 4.47

CD = [tex]\sqrt{(5-3)^2 + (0-4)^2}[/tex]

     ≈ 4.47

Next we calculate the midpoint of these two arms

M1 = [tex]( \frac{-6-2}{2} , \frac{-1-3}{2} )[/tex] = ( -4, -2 )

M2 = [tex]( \frac{3+5}{2} , \frac{0+4}{2} )[/tex]  = ( 4,2 )

hence midpoint of M1,M2 =( M ) = ( 0,0 )

finally considering M calculate the distance between M and car B,D

MB = [tex]\sqrt{(0+2)^2 + (0+3)^2}[/tex]  = 3.60

MD = [tex]\sqrt{(0-5)^2 + (0)^2}[/tex]  = 5

therefore the radius of the fence will be

= 5 + 1.5 = 6.5 meters ( because MD > MB )

Ver imagen batolisis
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico