A solution of copper sulfate (CuSO4) produced by bioleaching has a concentration of 0.319 g/dm3 Relative atomic masses (Ar): Cu = 63.5 O = 16 S = 32 Calculate the number of moles of copper that can be produced from 1 dm3 of this solution.

moles Cu produced : 0.002
Concentration of copper sulfate (CuSO₄) : 0.319 g/dm³
MW CuSO₄ :
[tex]\tt =63.5+32+4\times 16=159.5~g/mol[/tex]
mol CuSO₄ /dm³ :
[tex]\tt \dfrac{0.319}{159.5}=0.002[/tex]
CuSO₄⇒Cu²⁺ + SO₄²⁻
mol Cu : mol CuSO₄ = 1 : 1 , so mol Cu²⁺=0.002