Twenty students went to a fast food restaurant. Everyone ordered a hamburger and a drink. Hamburgers cost $3.25 each and drinks cost $1.15 each. How much did the students spend in all?

Respuesta :

Answer:

The total amount spent was $88.

Step-by-step explanation:

The information provided is:

  • Twenty students went to a fast food restaurant.
  • Everyone ordered a hamburger and a drink.
  • Hamburgers cost $3.25 each and drinks cost $1.15 each.

Compute the total cost as follows:

[tex]\text{Total Cost}=\$3.25\cdot \text{No. of Hamburgers}+\$1.15\cdot \text{No. of Drinks}[/tex]

                 [tex]=(\$3.25 \times 20)+(\$1.15 \times 20)\\\\=\$65+\$23\\\\=\$88[/tex]

Thus, the total amount spent was $88.

ACCESS MORE
EDU ACCESS