contestada

A car initially traveling at 25 m/s speeds up to 60 m/s under a uniform acceleration of 5.0 m/s2 to avoid being hit by another car. How long does it take the car to speed up and get out of the way? Show your work.

Respuesta :

Answer:

7 seconds

Explanation:

[tex]From\ the\ information\ provided, \ we\ know\ that:\\Initial\ velocity\ of\ the\ car=25\ m/s\\Final\ velocity\ of\ the\ car=60\ m/s\\\\Acceleration=5\ m/s^2\\[/tex][tex]As\ we\ know\ that\ , \\Acceleration=\frac{Change\ in\ velocity}{Change\ in\ time} \\a=\frac{v-u}{t} \\Hence,\\t=\frac{v-u}{a} \\Substituting\ u=25,v=60,a=5,\\t=\frac{60-25}{5}\\t=\frac{35}{5}\\t=7\ seconds[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico