Pekka tosses a ball out of a window that is 40 feet in the air. Its initial velocity is 15
feet per second. The path of the ball is represented by
h = -16t2 + 15t + 40
How long does it take for the ball to hit the ground (in seconds) rounded to the
nearest hundredth?

Respuesta :

Answer:

2.12 seconds

Step-by-step explanation:

Given

[tex]h(t) = -16t^2 + 15t + 40[/tex]

Required

Determine how long the ball hits the ground

When the ball hits the ground means that [tex]h(t) = 0[/tex]

So, we have that:

[tex]h(t) = -16t^2 + 15t + 40[/tex] becomes

[tex]0 = -16t^2 + 15t + 40[/tex]

Reorder

[tex]-16t^2 + 15t + 40 = 0[/tex]

Multiply through by -1

[tex]16t^2 - 15t - 40 = 0[/tex]

Solve using quadratic:

[tex]t = \frac{-b\±\sqrt{b^2 - 4ac}}{2a}[/tex]

Where

[tex]a = 16[/tex] [tex]b = -15[/tex] [tex]c = -40[/tex]

So, we have:

[tex]t = \frac{-b\±\sqrt{b^2 - 4ac}}{2a}[/tex] becomes

[tex]t = \frac{-(-15)\±\sqrt{(-15)^2 - 4*16*-40}}{2*16}[/tex]

[tex]t = \frac{15\±\sqrt{(-15)^2 - 4*16*-40}}{2*16}[/tex]

[tex]t = \frac{15\±\sqrt{225 +2560}}{32}[/tex]

[tex]t = \frac{15\±\sqrt{2785}}{32}[/tex]

[tex]t = \frac{15\±52.77}{32}[/tex]

Split:

[tex]t = \frac{15+52.77}{32}[/tex] or [tex]t = \frac{15-52.77}{32}[/tex]

[tex]t = \frac{67.77}{32}[/tex] or [tex]t = \frac{-37.77}{32}[/tex]

[tex]t = 2.12[/tex] or [tex]t = -1.18[/tex]

But time can't be negative

So:

[tex]t = 2.12[/tex]

Hence, time to hit the ground is 2.12 seconds

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico